Polska Szkoła w Murcji

Nasza szkola w Murcji – Poznaj nas!

Nasza Szkoła Polonijna

Nasza szkoła polonijna oferuje unikalne podejście do edukacji, które jest skierowane nie tylko do starszych dzieci, ale także do najmłodszych, w tym 3-latków. Naszym celem jest stworzenie przyjaznego i motywującego środowiska, w którym każde dziecko może rozwijać swoje umiejętności językowe, motoryczne oraz sensoryczne. Wykorzystując metody aktywne, stawiamy na zajęcia, które angażują wszystkie zmysły, co jest szczególnie ważne w przypadku edukacji wczesnoszkolnej.

Zajęcia dla Najmłodszych

Dla naszych najmłodszych uczniów organizujemy zajęcia, które zawierają bogaty zestaw piosenek i rytmicznych zabaw. Muzyka nie tylko dostarcza radości i zabawy, ale również wspiera rozwój mowy i zdolności językowych. Piosenki, często połączone z prostymi układami ruchowymi, pomagają w przyswajaniu nowych słów i zwrotów, a także w rozwoju koordynacji i umiejętności motorycznych. Zajęcia dla 3-latków obejmują również ćwiczenia logopedyczne, które są dostosowane do ich wieku i potrzeb rozwojowych. Te ćwiczenia mają na celu nie tylko wsparcie prawidłowego rozwoju mowy, ale również zapobieganie ewentualnym problemom w przyszłości. Poprzez zabawę i różnorodne aktywności, dzieci mają możliwość pracy nad artykulacją, oddechem i prawidłowym ustawieniem aparatu mowy.

Dodatkowo, nasza oferta edukacyjna dla najmłodszych uczniów obejmuje szeroki wachlarz zabaw sensorycznych i ruchowych, które są kluczowym elementem naszego programu. Te zabawy są nie tylko niezwykle atrakcyjne dla dzieci, ale również wspomagają ich rozwój na wielu poziomach – od fizycznego po emocjonalny i społeczny. Wdrażanie metody Montessori pozwala nawet najmłodszym na samodzielne odkrywanie wiedzy w sposób dostosowany do ich indywidualnych potrzeb. Eksperymenty, zajęcia w plenerze, w tym wycieczki do zoo, oraz praktyczne doświadczanie nauki sprawiają, że edukacja staje się prawdziwą przygodą.

Indywidualne Podejście

W naszej szkole każde dziecko jest traktowane indywidualnie, z uwzględnieniem jego unikalnych potrzeb i zainteresowań. Staramy się rozbudzać ciekawość świata, kreatywność oraz niezależność myślenia u naszych uczniów. Dzięki holistycznemu podejściu do edukacji, promujemy rozwój całej osoby, przygotowując dzieci do przyszłych wyzwań, zarówno w aspekcie edukacyjnym, jak i życiowym.

Tradycje i Święta

Nasza szkoła polonijna przykłada wielką wagę do obchodzenia tradycyjnych świąt, co pozwala na lepsze poznanie i zachowanie kultury polskiej wśród naszych uczniów. Każde święto stanowi wyjątkową okazję do wspólnej zabawy, nauki i tworzenia, a także do integracji społeczności szkolnej.

Święta Wielkanocne

Podczas zajęć związanych ze Świętami Wielkanocnymi skupiamy się na praktykowaniu piosenek wiosennych. Uczymy dzieci tworzyć pisanki wykorzystując różnorodne techniki, takie jak malowanie, wyklejanie, czy zdobienie za pomocą wosku. Ponadto, organizujemy warsztaty robienia wielkanocnych wyklejanek i dekoracji, które potem zdobią naszą szkołę lub domy uczniów.

Dzień Babci i Dziadka

W przygotowaniach do Dnia Babci i Dziadka uczniowie uczą się piosenek i wierszy dedykowanych dziadkom, a także pracują nad stworzeniem własnoręcznych kartek i upominków. Zajęcia manualne obejmują tworzenie portretów babci i dziadka z plasteliny lub ciastoliny, co jest nie tylko formą hołdu dla najstarszych w rodzinie, ale również świetną zabawą dla dzieci.

Walentynki

Z okazji Walentynek wprowadzamy tematykę miłości i przyjaźni. Uczniowie przygotowują walentynkowe kartki, uczą się piosenek o miłości i uczestniczą w grach oraz zabawach tematycznych, które promują dobre relacje.

Zajęcia Tematyczne

Nasza szkoła polonijna angażuje uczniów w różnorodne zajęcia tematyczne, które są zaprojektowane, aby rozwijać ich zainteresowania, poszerzać wiedzę oraz wspierać rozwój emocjonalny i społeczny. Każdy z tych tematów jest ujęty w sposób, który jest zarówno edukacyjny, jak i niezwykle angażujący dla dzieci.

Wizyta w ZOO – „Świat Zwierząt”

Podczas wyjścia do ZOO skupiamy się na poznawaniu różnych gatunków zwierząt, ich środowisk naturalnych oraz zachowań. Przed wizytą, dzieci uczą się piosenek i wierszy o zwierzętach, co później pozwala im na lepsze zapamiętanie i zrozumienie poznanej wiedzy. Organizujemy także warsztaty manualne, podczas których dzieci mogą tworzyć modele zwierząt z plasteliny, ciastoliny lub innych materiałów. Takie zajęcia nie tylko rozwijają umiejętności manualne, ale również pomagają utrwalić nowo zdobytą wiedzę.

Pory Roku

Zajęcia dotyczące pór roku są okazją do rozmów o zmianach w przyrodzie, pogodzie oraz wpływie pór roku na życie ludzi i zwierząt. Tworzymy tematyczne prace plastyczne, takie jak kolaże przedstawiające charakterystyczne cechy każdej z pór, czy eksperymentujemy z sztucznym śniegiem podczas zajęć o zimie.

Emocje

Podczas zajęć o emocjach skupiamy się na rozpoznawaniu i wyrażaniu uczuć. Używamy gier, zabaw oraz dyskusji, aby nauczyć dzieci identyfikacji różnych stanów emocjonalnych oraz zdrowych sposobów ich wyrażania. Prace manualne mogą obejmować tworzenie „masek emocji” czy ilustracji, które pomagają dzieciom zrozumieć i zaakceptować swoje emocje.

Zawody

W ramach zajęć o zawodach dzieci mają okazję poznawać różne profesje poprzez zabawę i twórcze aktywności. Odwiedzamy lokalne miejsca pracy lub zapraszamy gości, którzy opowiadają o swoich zawodach. Dzieci tworzą również własne projekty związane z wymarzonymi profesjami, np. malują strażaków, lekarzy, nauczycieli, używając różnych technik plastycznych.

Ciało Człowieka

Podczas lekcji o ciele człowieka eksplorujemy jego różne aspekty – od zewnętrznych części ciała, przez układ pokarmowy, po funkcje poszczególnych organów. Organizujemy proste eksperymenty, aby zademonstrować niektóre funkcje ciała, np. jak działa płuco lub serce. Zajęcia manualne mogą obejmować tworzenie modeli ludzkiego ciała lub poszczególnych organów z różnorodnych materiałów.

Eksperymenty

Zajęcia eksperymentalne są szansą na praktyczne poznawanie nauk przyrodniczych. Dzieci uczestniczą w bezpiecznych eksperymentach, które pozwalają na obserwację zjawisk takich jak reakcje chemiczne, siły fizyczne czy właściwości różnych materiałów. Te aktywności są nie tylko fascynujące, ale również rozwijają ciekawość naukową i zdolności analityczne.

Kobiety

W ramach zajęć poświęconych znaczącym kobietom uczymy dzieci o wkładzie kobiet w różne dziedziny życia – naukę, sztukę, politykę. Zajęcia poświęcone znaczącym kobietom w historii i współczesności to wyjątkowa część naszego programu edukacyjnego, mająca na celu inspirację i edukację naszych uczniów na temat wkładu kobiet w rozwój społeczeństwa, nauki, sztuki i wielu innych dziedzin. Przybliżamy postacie kobiet, które swoimi osiągnięciami zmieniły świat, przekraczały granice i walczyły o równouprawnienie.